Baloğlu Toker – 2004-2005 Akademik Yılı Jean Monnet Bursiyeri

Okul / Bölüm: Vienna University & Diplomatic Academy of Vienna

Çalıştığı Kurum ve Görev: HP Bilgisayar ve Baskı Sistemleri, Sürdürülebilirlik Müdürü

 

  • Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Bugüne gelene kadar kariyeriniz nasıl şekillendi?

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra Jean Monnet Bursu ile Viyana Üniversitesi ve Diplomatic Academy of Vienna ortak yüksek lisans programını 2005 yılında tamamladım. Yüksek lisans bitince Viyana Üniversitesinde Siyaset Bilimi Fakültesinde Doktora Programına başladım.

 

Öğrenim hayatım boyunca ülkemizde ve dünya gündemini yakından takip eder, yeni ülkeleri ve kültürleri tanımaya gayret ederdim. Öğrencilik hayatım boyunca farklı kurumlarda staj yaptım. Türkiye’ye dönünce TÜSİAD’da işe başladım ve öncelikle sanayi, çevre ve enerji konularında çalıştım. Çalışmalarım sırasında Türkiye’nin iklim değişikliği müzakerelerini takip ettim ve doktora tezimi bu konuda yazdım. 2010 yılında hem doktoramı tamamladım hem de TÜSİAD’daki işimden ayrılıp, HP Firmasında Sürdürülebilirlik Yöneticisi olarak işe başladım. Başlangıçta sadece Türkiye’den sorumluydum sonra Orta Doğu ve şimdi de Orta ve Doğu Avrupa coğrafyasından sorumluyum.

 

  • Jean Monnet Burs Programı ile gittiğiniz üniversite ve çalışma yaptığınız konu hakkında bilgi verir misiniz?

Jean Monnet Bursu ile Vienna University and Diplomatic Academy of Vieanna tarafından ortak yürütülen yüksek lisans programına katıldım. Yüksek lisans tezim Avrupa Birliği Ortadoğu Politikası üzerineydi. Program süresince hem çok değerli hocalardan ders alma hem de Avrupa Birliği Kurumlarını ziyaret etme şansım oldu. Elbette uluslararası öğrenci ortamı da çok keyifliydi.

 

  • Jean Monnet Burs Programı sayesinde tamamladığınız eğitimin Avrupa Birliği’ne bakışınıza etkileri nelerdir?

Benim yüksek lisans yaptığım ve sonrasında ilk çalışmaya başladığım sürede Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkileri çok daha başka bir boyuttaydı. Adaylık için çok ciddi çalışmalar yapılıyordu. O süre zarfında bu eğitimi almak akademik ve kişisel gelişimim açısından dönüm noktasıydı. Yurt dışında öğrenci olmak, Avrupa’nın farklı ülkelerinden hocalardan ders almak ve farklı milletlerden öğrencilerle bir arada olmak çok kıymetli bir deneyimdi.

 

  • Jean Monnet bursiyer adaylarına neler tavsiye etmek istersiniz?

Jean Monnet Bursu ile Avrupa’da okuma imkânı akademik gelişimin yanı sıra kişisel gelişim, hayat ve iş becerileri kazanmak için çok önemli bir fırsat. Ayrıca, genç yaşta neler yapabileceğimizi görmemiz ve kendimize güvenimizin gelişmesi açısından da kıymetli… 1-2 senelik yüksek lisans programları çabuk geçiyor, o yüzden tüm katılımcıların bu süre zarfında akademik projelerinin yanı sıra neler yapmak istediklerini, hangi kurumlarla, kimlerle irtibata geçeceklerini ve hatta nereleri görmek istediklerini önceden iyi planlamalarını tavsiye ederim. Aile ve ülke özlemine kendilerini çok kaptırmadan bu kısa zamanın tadını çıkarmalarını tavsiye ederim. Tüm bursiyerlere başarılar ve sonrasında geriye dönüp baktıklarında güzel anılar ve arkadaşlar biriktirmiş olmalarını dilerim…