Necla Küçükçolak, 2004 – 2005 Akademik Yılı Jean Monnet Bursiyeri

Okul / Bölüm: Reading University, ICMA Business School/UK

Çalıştığı Kurum ve Görev: Türkiye Ürün İhtisas Borsası, Genel Müdür Yardımcısı

 

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Bugüne gelene kadar kariyeriniz nasıl şekillendi?

Ben Adapazarı’nın Akçukur köyünde doğdum, ilkokuldan itibaren eğitimimi şehir merkezinde tamamladım. Üniversite eğitimim için 1986’da İstanbul’a geldim ve İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünde okurken, ÇBS Holding A.Ş. Bütçe Finans Bölümü’nde yarı zamanlı olarak çalışmaya başladım ve böylece iş hayatıyla tanıştım. 1991 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra Pamukbank Hazinesinde dealerlık yaptım ve 1993 Aralık ayında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (şimdi Borsa İstanbul) uzman yardımcısı olarak göreve başladım. Kotasyon, Uluslararası Pazar ve Risk Yönetimi bölümlerinde çeşitli kademelerde çalıştım ve 2006’da müdür yardımcılığına terfi ettim.

2012’de Borsa İstanbul’un iştiraki Takasbank’ta Uluslararası Piyasalar Bölümü’nün başına geçtim ve dış işlemler ve ilişkilerden sorumlu olarak çalışmaya başladım. 2014’de Türev Araçlar Takas Ekibi’nin başına geçtim ve Türkiye’de ilk merkezi karşı taraf hizmetini canlıya alınması sürecinde yer aldım. 2017’de sorumluluklarım arasına enerji ve emtia takas operasyonları da dahil oldu. Borsa İstanbul’un Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) ile Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası’nın (KMTP) Nasdaq ile ortaklaşa yürütülen BISTECH entegrasyonu projelerini tamamladık. Enerji Piyasası İşletme A.Ş. (EPİAŞ) ile elektrik piyasası ve doğalgaz piyasası için çalışmalar yaptık. Ayrıca altı ticaret borsası bünyesindeki tarım emtiası üzerine çıkarılan elektronik ürün senedi (ELÜS) işlemlerinin takası operasyonları sorumluluklarım arasındaydı.

Gıda arz güvenliğinin sağlanması ve gıda enflasyonunun önlenmesi için etkin fiyat oluşumu açısından ELÜSlerin ulusal bir borsa çatısı altında işlem görmesi amacıyla 13 Mayıs 2019’da Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) kurucu ekibine piyasa operasyonlarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak katıldım, halen piyasa operasyon ve gözetiminden sorumlu olarak çalışmaktayım.

İş hayatımın yanı sıra, finans alanında yüksek lisans ve doktora çalışmalarına devam ederek, sektöre yönelik makale, kitap ve benzeri akademik çalışmalar yaptım. 2009-2010 akademik yılında Harvard Üniversitesi’nde Kennedy School’da Kariyer Ortası Master programında etkin liderlik ve yönetim ağırlıklı çalışmalar yaptım. 2022 Ağustos ayında akademik gereklilikleri sağlayarak doçent unvanını aldım.

Özetle kariyerim çok farklı ürün ve hizmetlerin finans sektörüne kazandırılmasında gelişti. Ulusal ve uluslararası birçok teknolojik dönüşüm projelerinde yer aldım. Şimdi ise, tarım sektörünün dijitalleşmesi ve finansmana erişiminde katkıda bulunuyor, birikimimi bu alanda değer katmak için kullanıyorum.

Jean Monnet Bursiyerleri Derneği 2023-2025 dönemi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak da üyelerimiz arası ilişkileri geliştirmek için çalışmalarda bulunuyoruz.

Jean Monnet Burs Programı ile gittiğiniz üniversite ve çalışma yaptığınız konu hakkında bilgi verir misiniz?

Jean Monnet Burs Programı kapsamında, Reading Üniversitesi’nde ICMA Business School’da “Uluslararası Piyasalar, Yatırım ve Bankacılık Bilim Master (MSc)” programını tamamladım. Bu süre zarfında, Borsa İstanbul (e.İMKB), Yunanistan Borsası ve İsrail Borsası ile ortak bir işlem platformu kurma projesi yürüttüğümüz için, AB mevzuatını (MIFID) inceledik. Burs kapsamında “AB’de hizmetlerin ve sermayenin serbest dolaşımı” alanında çalışmalar yaptım. Bilim Yüksek Lisans Programı kapsamında yaptığım araştırmanın konusu ise “IMKB Pay Piyasası ile AB borsaları pay piyasaları arasındaki koentegrasyon (eş-bütünleşme) analizi” idi. Çalışmam sonucunda, eş-bütünleşme ilişkisi olmayan AB borsalarıyla İMKB arasında portföy çeşitlendirmesi ve arbitraj ilişkisi olduğunu tespit ettim. Bu çalışma, International Research Journal of Finance and Economics dergisinde yayınlandı ve AB sponsorluğunda Atina’da yapılan uluslararası bir konferansta birincilik ödülü aldı.

Jean Monnet Burs Programı sayesinde tamamladığınız eğitimin Avrupa Birliği’ne bakışınıza etkileri nelerdir?

Türkiye’nin AB üyeliği sürecinde önemli bir insan kaynağı oluşturan bu burs programı, AB konularına olan farkındalığımı artırdı. Bursiyer olmanın getirdiği sorumluluk, bana daha fazla katkı sağlama gerekliliği hissi uyandırdı ve bu da beni AB konularını daha yakından takip etmeye yönlendirdi. Tabii ki, üyelik sürecinin beklenenden daha uzun sürmesi ve AB-Türkiye ilişkilerindeki iniş çıkışlar, zaman zaman bunu sınırlasa da, her bir bursiyerin aslında AB’ye gönderilen bir Türk elçisi olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle, benim AB’ye bakış açım yanı sıra AB’nin bize bakış açısını da etkilemek ve daha donanımlı olmak açısından, AB ekonomi ve politikasını ile Türkiye ile ilişkilerdeki gelişmeleri mümkün olduğunca yakından takip etmeye çalışıyorum.

Jean Monnet bursiyer adaylarına neler tavsiye etmek istersiniz?

Jean Monnet burs programına kabul edilmeniz, eğitim ve kariyerinizde önemli bir başarı olup, elde edeceğiniz deneyimler, gelecekteki kariyerinizin yönünü belirlemede büyük bir rol oynayabilir.

Jean Monnet Burs Programı bursiyerleri için hazırlık süreci oldukça önemlidir. Bu süreçte, dil eğitimlerinin yanı sıra AB ve AB-Türkiye ilişkileri hakkında temel bilgileri edinmek için kendilerini bu konularda geliştirmeleri için gerekli olan materyalleri okumalarını, seminerlere katılmalarını öneririm.

Programdan mezun olunduğunda; öncelikle Türk ve yabancı arkadaşlarla iletişimi devam ettirmenin önemini vurgulamak istiyorum. İletişimlerini sürdürmelerini, bilgi alışverişinde bulunmalarını ve bir araya gelme fırsatları yaratmalarını öneriyorum. Ayrıca, Ülkemize geri döndüklerinde, kazandıkları bilgi ve deneyimleri Türkiye’ye aktarmaları ve Türkiye-AB ilişkilerine katkı sağlamaları önemlidir. Bu kapsamda, üniversitelerde konferanslar vermek, seminerlere katılmak veya AB-Türkiye ilişkileri hakkında yazılar yazmak gibi faaliyetlerde bulunabilirler.

Kadın olarak iş hayatında kariyer basamaklarını tırmanmak için özveriyle ve azimle çalışmak gerekiyor. Dört çocuklu bir ailenin üç kızından biri olarak büyüyen ve kendisi de bir erkek ve bir kız çocuğu annesi olarak, mümkün olduğunca iş hayatından kopmadan dengeyi kurmalarını tavsiye ederim. Çünkü anne olarak iş hayatından ayrıldıktan sonra geri dönmek zor olabiliyor.

Son olarak, kariyerinin başındaki gençlere “isminiz markanız, ona yatırım yapın; isminiz anıldığında çağrıştırılan sizin elinizde” derim. Kendi değerinizi ve yeteneklerinizi yansıtacak şekilde çalıştığınızda, emekleriniz ve kararlılığınız sizi istediğiniz başarıya taşıyacak, kendinizi gerçekleştirmenin getirdiği iç huzuru hissedeceksiniz.

Hem kendinize hem de etrafınıza ilham olun ve dünyaya değer katmaya devam edin.