Jean Monnet Bursiyerleri Brüksel’de Buluştu

2021 – 2022 akademik yılı kapsamında eğitimlerine Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ve Birleşik Krallık’ta devam eden Jean Monnet Bursiyerleri 12-13 Mayıs 2022 tarihlerinde AB Başkanlığı Proje Uygulama Daire Başkanlığı Temsilcileri, Merkezi Finans ve İhale Birimi Temsilcileri ve JM Proje Teknik Destek Ekibi ile Brüksel’de bir araya geldi.

AB Başkanlığı Proje Uygulama Daire Başkanı A. Hakan Atik ve Merkezi Finans ve İhale Birimi Kıdemli İhale Yöneticisi V. Saygın Tozlu’nun konuşmalarıyla başlayan akşam yemeği, bursiyerlerin birbirlerini daha yakından tanımalarına ve ağ oluşturmalarına da fırsat yarattı.

Yoğun temaslarla geçen programın birinci günü, AB Nezdinde Türkiye Daimî Temsilcimiz Büyükelçi Sayın Mehmet Kemal Bozay tarafından gerçekleştirilen açılış konuşması ile başladıAvrupa Parlamentosu Türkiye Daimî Raportörü Nacho Sanchez Amor ve Avrupa Komisyonu’ndan Katerina Fatsea AB ile Türkiye’nin ilişkilerini ve güncel durumunu değerlendirerek, bursiyerlerden gelen soruları yanıtladılar. Bursiyerlerin karşılıklı görüş alışverişinde bulunup yoğun ilgi gösterdiği programın ardından Avrupa Koleji ziyareti için Belçika’nın Brugge kentine geçildi. Söz konusu ziyaret kapsamında, Avrupa Koleji’nin stratejik çalışmalarına ilişkin İletişim Görevlisi Margaux Cognard, AB ve AB’nin karar alma mekanizmalarına ilişkin ise AB Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Departmanından Akademik Asistan Stef Borgers birer konuşma gerçekleştirdi. Aynı günün akşamı, Jean Monnet Bursiyerleri TÜSİAD ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte TÜSİAD Brüksel Temsilcisi Dilek Aydın tarafından ağırlandı.

Programın ikinci günü Avrupa Komisyonu ziyareti ile başladı. “Avrupa Komisyonu’nun Rolü ve Öncelikleri” Kıdemli Uzman Petr Mooz tarafından aktarılırken, “Yeşil Mutabakat”, ve “İklim Diplomasisi” konularında güncel durum ile ilgili sunum Avrupa Komisyonu’ndan Politika Sorumlusu Fabien Porcher tarafından gerçekleştirildi.

Öğleden sonraki oturum TOBB Brüksel Temsilciliğinde İKV & TOBB Temsilcisi Haluk Nuray’ın açılış konuşması ile başladı. “AB’de Staj, İş ve Araştırma Olanakları” oturumunda Avrupa Komisyonu’ndan Celine Nellen ve Sohail Luka ile Avrupa Araştırma Konseyi’nden Anthony Lockett Avrupa’daki farklı staj, burs ve araştırma fırsatlarını bursiyerlere tanıttılar.

“AB İşlerinde Lobicilik ve Ağ Oluşturma” konulu programın son oturumu Université libre de Bruxelles’de Siyaset Bilimi ve Avrupa Çalışmaları Öğretim Üyesi ve eski Jean Monnet bursiyeri Dr. Seda Gürkan, Brüksel’deki German Marshall Fund Kıdemli Üyesi Kadri Taştan ve AB-Türkiye Dostluk Grubu Genel Sekreteri İpek Tekdemir’in katkılarıyla gerçekleşti.

Jean Monnet Bursiyerlerini farklı konularda alanında uzman kişiler ile bir araya getiren ve bursiyerlere gelecek planlarını yaparken ilham vermesi amacıyla da düzenlenen çalışma ziyareti programı, AB Başkanlığı Jean Monnet Program Koordinatörlerinin etkinliğin genel bir değerlendirmesini yapmasının ardından sona erdi.