Jean Monnet Bursiyerleri Brüksel Çevrimiçi Çalışma Ziyareti’nde bir araya geldi

Jean Monnet Burs Programı kapsamında 2019-2020 ve 2020-2021 akademik yıllarında eğitimlerini tamamlayan Jean Monnet bursiyerleri pandemi nedeniyle çevrimiçi gerçekleşen Brüksel Çalışma Ziyareti’nde buluştu. Etkinlik, AB Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Sayın Bülent Özcan’ın açılış konuşması ile başladı.

Brüksel Çalışma Ziyareti; Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Proje Uygulama Daire Başkanı Sayın A. Hakan Atik’in moderatörlüğünde, Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimî Temsilcisi Büyükelçi Sayın Mehmet Kemal Bozay ve Avrupa Dış İlişkiler Servisi, Batı Avrupa, Batı Balkanlar, Türkiye ve Birleşik Krallık Genel Müdürü Sayın Angelina Eichhorst’un katılımıyla gerçekleşen Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri paneli ile devam etti.

Bursiyerlere Avrupa’daki kariyer fırsatları ile ilgili bilgi vermek amacıyla düzenlenen “Avrupa’nın Kalbinde Küresel Fırsatlar: Brüksel’deki İş Dünyası ve Sivil Toplum’dan Perspektifler” panelinin moderatörlüğü Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Katılım Politikası Daire Başkanı Sayın Elif Kurşunlu tarafından yapıldı. İktisadi Kalkınma Vakfı ve TOBB Brüksel Temsilcisi Sayın Haluk Nuray, TÜSİAD Avrupa Birliği Temsilcisi Sayın Dilek Aydın ve TOBB Brüksel Temsilcisi AB İşleri Yöneticisi Seval İskender panele katılarak görüş ve önerilerini paylaştılar.

Öğleden sonra gerçekleşen panel ise kariyerine AB alanında yön çizen eski Jean Monnet Bursiyerlerinin deneyim paylaşımı üzerine oldu. AB Başkanlığı AB İşleri Uzmanı Sayın Yeliz Turan moderatörlüğündeki panelde mezun bursiyerlerimiz Avrupa ve Türkiye’deki AB deneyimlerini yeni mezun olmuş bursiyerlerimiz ile paylaştılar.

“Hayata Değer Katmak” başlıklı konuşmasıyla İzgören Akademi’den Sayın Ahmet Şerif İzgören konuşmasında Türkiye’den ve Dünya’dan örnekler ile küçük bir dokunuşun etkilerinin nasıl büyük olabileceğine dikkat çekerek, kurumların ve insanların hedeflerinde emin adımlarla ilerlemelerinde potansiyeli performansa dönüştürmenin önemine vurgu yaptı.

Brüksel Çalışma Ziyareti etkinliği kariyer seçimlerinde dikkat edilmesi gereken noktalara vurgu yapan Sayın Devrim Küçük’ün konuşması ile devam etti.

Bursiyerlerin mevcut durumlarının değerlendirilerek geri dönüşlerin alındığı kapanış oturumunda AB Başkanlığı ve CFCU temsilcileri bursiyerlerimizi dinleyerek gelen soruları yanıtladılar.  2019-2020 ve 2020-2021 akademik yılları Jean Monnet bursiyerleri ile gerçekleştirdiğimiz Brüksel Çevrimiçi Çalışma Ziyareti’ne değerli katkıları için tüm konuşmacılara ve katılımcılara teşekkür ederiz.