Jean Monnet Burs Programı 2022 – 2023 Akademik Yıl Bursiyerleri Brüksel’de Bir Araya Geldi

Jean Monnet Burs Programı kapsamında eğitimlerine Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde ve Birleşik Krallık’ta devam eden 2022-2023 Akademik Yılı Bursiyerleri, 26 – 28 Nisan 2023 tarihleri arasında düzenlenen Brüksel Çalışma Ziyaretinde bir araya geldi. Ziyarete, Avrupa Birliği Başkanlığı Proje Uygulama Daire Başkanlığı ile Merkezi Finans ve İhale Birimi temsilcileri ve Jean Monnet Burs Programı’nın proje teknik destek ekibi de katılım sağladı.

Çalışma ziyareti kapsamında AB ile ilgili çeşitli alanlarında eğitim gören bursiyerlere birbirleriyle tanışma ve aralarında ağ oluşturma imkânı sunuldu, AB kurumları tanıtıldı ve Türkiye-AB ilişkilerinin güncel durumu değerlendirildi.

Program, AB Başkanlığı Proje Uygulama Daire Başkanı A. Hakan Atik ve Merkezi Finans ve İhale Birimi Hibe/Eşleştirme Değerlendirme Bölümü Koordinatörü Seçil Tükmenoğlu’nun açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği akşam yemeği ile başladı.

Programın ikinci gününe, AB Nezdinde Türkiye Daimî Temsilciliği ev sahipliği yaptı. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ve AB Nezdinde Türkiye Daimî Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı açılış konuşması yaptı.

Devamında, Avrupa Parlamentosu Karma Parlamento Komisyonu Eş-Başkanı Başkanı Sergey Lagodinsky ve AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Genel Müdürlüğü Güney ve Türkiye Komşuluk Birimi Direktör Vekili Henrike Trautmann’ın da katıldığı ve Türkiye-AB ilişkilerinin değerlendirildiği bir panel gerçekleşti. Akabinde Avrupa Parlamentosu ziyaret edilerek Parlamento’nun görev ve yetkileri konusunda bilgilendirme sağlandı. TÜSİAD AB ve BusinessEurope Temsilcisi Dilek Aydın’ın ev sahipliğinde gerçekleşen akşam yemeğinin ardından çalışma ziyaretinin ikinci günü tamamlandı.

Programın üçüncü günü Avrupa Komisyonu ziyaret ile başladı. Avrupa Komisyonunun görev ve sorumlulukları, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinin mevcut durumu ve AB’nin Türkiye ile ticari ilişkileri konularında bilgi edinildi.

Brüksel Çalışma Ziyareti, bursiyerlerin Avrupa tarihi konusundaki bilgilerini pekiştirmek amacıyla Avrupa Tarihi Evi’ne (House of European History) düzenlenen müze ziyaretinin ardından sonra erdi.