Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen BAĞIŞ Londra’da… BAĞIŞ LSE’de Konuştu

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İngiltere’nin başkenti Londra’daki temasları çerçevesinde ülkenin önde gelen üniversitelerinden London School of Economics’te (LSE), “Birlikte Ortak Bir Gelecek Yaratmak: Vizyoner Bir Avrupa’ya Doğru” başlıklı bir konuşma yaptı.

LSE’nin “Çağdaş Türkiye Çalışmaları Merkezi” tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Bağış, “Bugün, Avrupa’nın geleceğini tartışmalıyız” dedi. Avrupa’nın ‘kozmopolit’, çok kültürlü, çok dilli, çok dinli bir birlik olması gerektiğini söyleyen Bakan Bağış, Avrupa’nın ekonomik ve siyasi açıdan zor bir dönemden geçmesine karşın, AB’nin ‘insanlık tarihinin en büyük barış projesi’ olduğunu ve bu nedenle Türkiye’nin birliğe üye olmak istediğini ifade etti.

Konferansa yaklaşık 50 Jean Monnet Bursiyeri de dinleyici olarak katıldı. İstatistiklere göre Jean Monnet burs Programı’nın uygulanmaya başladığı 1990 yılından beri, bursiyerlerin en çok tercih ettiği ülke İngiltere, en çok tercih edilen üniversite ise London School of Economics (LSE). Bugüne kadar burs programından faydalanan yaklaşık 1,300 kişinin 143’ ü LSE’yi tercih ederken; halihazırda 2011-2012 akademik yılı çalışmalarına devam eden 100 Jean Monnet bursiyerinin 76’sı İngiltere’de, bunların da 11’i LSE’de bulunuyor.

Bağış’ın, 29 Şubat 2012 tarihinde, Jean Monnet bursiyerlerinin yoğun olarak tercih ettiği bir AB ülkesinde ve üniversitesinde verdiği bu konferans; Türkiye’nin AB’ye tam üyelik hedefi yolunda genç nüfusun önemini ve gençlerin bu yoldaki vazgeçilmez takım oyuncuları olduğunu da açıkça vurguluyor.