2018-2019 Akademik Yılı Jean Monnet Bursiyerleri 29-30 Kasım 2019 Tarihlerinde Brüksel’de Buluştu

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülen Jean Monnet Burs Programı kapsamında Avrupa’nın en gözde eğitim kurumlarında akademik çalışmalarına devam eden 70’e yakın bursiyer 29 – 30 Kasım 2018 tarihlerinde Brüksel’e düzenlenen İzleme ve Çalışma Ziyaretinde bir araya geldi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Christian Berger bu ziyaret kapsamında bursiyerlerle 29 Kasım 2018 tarihinde Brüksel’de buluştu. Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği’nde gerçekleşen ilk gün oturumlarında Bakan Yardımcısı Büyükelçi Kaymakcı ve Büyükelçi Christian Berger bursiyerlere Türkiye’nin AB katılım süreci hakkında bilgi verdi.

Bu yıl beşincisi düzenlenen ve artık gelenekselleşen Brüksel İzleme ve Çalışma Ziyareti kapsamında, Avrupa’nın pek çok farklı noktasından gelen Jean Monnet Bursiyerleri Brüksel’de buluşarak bilgi ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşma ve ağ kurma fırsatı elde ederken, hem Brüksel’de bulunan Avrupa Birliği kurumlarının yetkilileri ile bir araya geldi hem de ülkemizin AB nezdinde faaliyet gösteren TUSIAD, TOBB ve IKV gibi temsilciliklerinde yaptıkları ziyaret ve görüşmelerle AB ile ilgili çalışmaları daha yakından tanıma fırsatı elde etti. Diğer yandan bursiyerler, Brüksel’de ikamet eden ve AB ile ilgili konularda çalışan profesyonellerimizle AB’deki kariyer ve staj imkânlarını  da değerlendirdi.