2012 – 2013 Akademik Yılı Kamu Kurumları Bilgilendirme Toplantıları Düzenlendi

Jean Monnet Burs Programı hakkında kamu kurum ve kuruluşlarının personelini bilgilendirmek amacıyla Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Mehmet Cangir başkanlığında 19 Aralık 2011 tarihinde Avrupa Birliği Bakanlığı’nda  bir bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Geniş bir katılımla gerçekleşen toplantıda, Müsteşar Yardımcısı Dr. Mehmet Cangir, Jean Monnet Burs Programı’nın 20 yıldır yürütülmekte olan uzun soluklu bir program olduğunu ve çok geniş bir çalışma alanını destekliyor olması açısından da avantajlı bir burs olduğunu ifade ederek söze başladı. Her yıl yaklaşık 100 kişinin faydalanabildiği bursun %60’lık kontenjanının kamu kurum ve kuruluşlarına ayrıldığını ifade eden Müsteşar Yardımcısı Dr. Mehmet Cangir, Jean Monnet bursunun kamu kurum ve kuruluşlarının idari kapasitelerini geliştirmek için çok önemli bir fırsat olduğunu, Jean Monnet bursuyla AB üyesi ülkelerde eğitim alan kamu kurumu çalışanlarının ülkemize dönerek edindikleri bilgilerle kurumlarının çalışmalarına değerli katkılar yaptıklarını belirtti. Ayrıca, Dr. Cangir Burs Programının Avrupa ve Türkiye arasında geliştirilmek istenen sivil toplum diyaloğuna katkısını da şu sözlerle vurguladı: “Avrupa’yı Türkiye’ye, Türkiye’yi de Avrupa’ya anlatmak çok önemli. Buradan giden nitelikli bursiyerlerimiz vesilesiyle Türkiye Avrupa’da çok güzel bir şekilde temsil ediliyor.”

Daha sonra söz alan Proje Uygulama Başkanı Bülent Özcan, 30 Ocak 2012 tarihine kadar başvuruları devam edecek Jean Monnet Burs Programının tarihçesi, tahsis edilen burs oranları, burs miktarı, başvuru kriterleri ve seçim süreci hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Bursun kamu kurum ve kuruluşlarınca etkin duyurulamamasından ve kamu personelinin burs başvurusu için teşvik edilmemesinden dolayı burstan faydalananların sayısının beklenenin çok altında kaldığını ifade eden Bülent Özcan, önümüzdeki süreçte kamu kurumlarınca bursa daha fazla ilgi gösterilmesinin arzu edildiğinin bir kez daha altını çizdi.

Toplantı, Eğitim ve Kurumsal Yapılanma Başkanlığı Uzmanı Rüveyda Küçük tarafından yapılan ve Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan bir başka burs programı olan “Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programının” tanıtıldığı bir sunumla sona erdi.