2011 – 2012 Akademik Yılı Burs Öncesi Bilgilendirme Seminerleri Düzenlendi

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefi çerçevesinde, AB müktesebatı konusunda bilgi sahibi personel ihtiyacını karşılayarak gerekli idari kapasiteyi oluşturmayı hedefleyen Jean Monnet Burs Programı’nın 2011-2012 akademik yılı bursiyerleri için “Burs Öncesi Bilgilendirme Seminerleri” düzenlendi.

İlki Ankara’da, diğeri ise İstanbul’da gerçekleşen iki seminerde, bu yıl burs almaya hak kazanan 100 bursiyere, Jean Monnet Burs Programı kapsamındaki yükümlülükleri ve Türkiye – AB ilişkileri hakkında bilgi aktarıldı; bursiyerler, eski dönem bursiyerlerin deneyim ve tavsiyelerinden de faydalanma fırsatı buldular.

Seminerler, Avrupa Birliği Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’ndan konuşmacıların katılımıyla gerçekleşti. Bursiyerlere,  AB Bakanlığı yetkilileri tarafından ‘müzakere süreci ve Türkiye – AB ilişkilerinin mevcut durumu’ hakkında bilgi aktarılırken, bursiyerler Dışişleri Bakanlığı tarafından ‘Türk Dış Politikasının Temel Konuları’ hakkında bilgilendirildiler.

2011-2012 bursiyerleri, seminerlere katılım gösteren sekiz eski Jean Monnet bursiyerinin bilgi, deneyim ve eğlenceli anılarını dinleyerek keyifli paylaşımlarda bulundular.