Yasin Tekin, 2015 – 2016 Akademik Yılı Jean Monnet Bursiyeri

Okul/Bölüm:Società Italiana per l’Organizzazione Internazionale Diplomasi Koleji Uluslararası İlişkiler ve İnsan Haklarının Uluslararası Korunması

Çalıştığı Kurum ve Görev:  T.C. Dışişleri Bakanlığı,  Güney ve Batı Avrupa Genel Müdürlüğü, Ataşe

 

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Bugüne gelene kadar kariyeriniz nasıl şekillendi?

2007 yılında Işıklar Askerî Lisesi, 2011 yılında ise Kara Harp Okulu’ndan mezun olduktan sonra, Jandarma Subayı olarak naspedilerek Türk Silahlı Kuvvetlerinde göreve başladım. Bu kapsamda, 2011 – 2017 yılları arasında Teğmen ve Üsteğmen rütbelerinde sırasıyla Tim Komutanı ve Bölük Komutanı olarak çeşitli birliklerde görev yaptım. Jean Monnet Burs Programı ile tamamladığım yüksek lisans eğitimi sonrası, T.C. Dışişleri Bakanlığının diplomatik kariyer memurluğu yarışma sınavlarına katıldım. 2018 yılından bu yana T.C. Dışişleri Bakanlığında görev yapıyorum.

Jean Monnet Burs Programı’ndan hangi sektörden, kaç yılında faydalandınız?

Jean Monnet Burs Programı’ndan, kamu sektörü kontenjanından, “Dış, Güvenlik ve Savunma Politikaları” müzakere faslı başlığı altında, 2015 – 2016 akademik yılında faydalandım.

Jean Monnet Burs Programı ile gittiğiniz üniversite ve çalışma yaptığınız konu hakkında bilgi verir misiniz?

Jean Monnet Burs Programı ile Roma / İtalya’da kâin, İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler ortak girişimi olan “Società Italiana per l’Organizzazione Internazionale” isimli diplomasi kolejinde İtalyanca dilinde “Uluslararası İlişkiler ve İnsan Haklarının Uluslararası Korunması” konulu tezli yüksek lisans eğitimi aldım. Yüksek lisans programının parçası olarak, ayrıca, Avrupa Konseyi İtalya Daimi Temsilciliğinde üç ay süreli staj faaliyeti tamamladım.

Jean Monnet Burs Programı sayesinde tamamladığınız eğitimin Avrupa Birliği’ne bakışınıza etkileri nelerdir?

Bilindiği üzere, Roma, 1957 senesinde Avrupa Ekonomik Topluluğunun kurucu antlaşmasının imzalandığı kenttir. Bu çerçevede, Roma’da Avrupa Birliği (AB) çalışıyor olmak oldukça anlamlıydı.

Diğer taraftan, eğitim gördüğüm yıl [2016], 18 Mart Mutabakatı müzakereleri sürmekte; peş peşe Türkiye – AB Zirveleri düzenlenmekteydi. Böyle bir dönemde, AB’nin başat üyelerinden İtalya’da süreci takip etmek, Türkiye’nin, AB için ne derece önemli olduğunu ve AB üyeliğimizin gerekliliğini ilk elden deneyimlemem noktasında yararlı olmuştur.

Jean Monnet bursiyer adaylarına neler tavsiye etmek istersiniz?

Jean Monnet Burs Porgramı’nı sadece bir burs programı olarak görmeyip, uzun vadeli kariyer hedefleri ve kişisel kabiliyetleri göz önünde bulundurarak ayrıntılı ve titiz bir hazırlık yapmanın önemli olduğunu düşünüyorum.