Jean Monnet 2023-2024 Akademik Yılı Bursiyerleri Brüksel’de Avrupa Birliği’nin Nabzını Tuttu

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde ve Birleşik Krallık’ta eğitimlerine devam eden 2023-2024 akademik yılı Jean Monnet bursiyerleri gelenekselleşen Brüksel Çalışma Ziyareti için 23-24 Mayıs 2024 tarihlerinde Brüksel’de bir araya geldi. AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliğinin ev sahipliği yaptığı ve desteklediği, ayrıca çok sayıda AB kurumundan temsilcinin katkı sağladığı ziyarette bursiyerler AB’nin işleyişi ve Türkiye-AB ilişkileri hakkında yakından bilgi sahibi oldu.

Ziyaret, 22 Mayıs 2024 günü düzenlenen akşam yemeği ile başladı. AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilci Yardımcısı Gökhan Aralan ve Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Proje Uygulama Dairesi Başkanı Hakan Atik’in açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlikte, bursiyerler birbirleriyle tanışma ve ağ oluşturma imkanı buldu.

Ziyaretin ilk gününde bursiyerler AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliğinde buluştu. AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı’nın açılış konuşmasının ardından, Belçika’nın AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Willem van de Voorde ve Macaristan’ın AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Bálint Ódor konuşmalarını gerçekleştirdi. Öğleden sonra Avrupa Parlamentosu’na yapılan ziyaretle devam eden programda, bursiyerlere Avrupa Parlamentosu’nun görev ve yetkileri hakkında etkileşimli sunumlar yapıldı. Çalışma Ziyaretinin ilk günü, TÜSİAD Brüksel Temsilciliği ev sahipliğinde gerçekleşen resepsiyon ile sona erdi.

Ziyaretin ikinci günü olan 24 Mayıs, Avrupa Komisyonu’na yapılan ziyaret ile başladı. Komisyonda bursiyerlere Avrupa Komisyonu’nun rolü ve görevleri, AB’de dijital dönüşüm ve Türkiye-AB ilişkileri hakkında sunumlar yapıldı. Programın son bölümünde, bursiyerler Avrupa Tarihi Evi’ni ziyaret etti. Avrupa’nın tarihsel gelişimini ve kültürel mirasını tanıtan müze, katılımcıların kıtanın geçmişi hakkında bilgi edinmelerini sağladı.

Jean Monnet Burs Programı kapsamında her yıl gerçekleştirilen Brüksel Çalışma Ziyareti, bursiyerlerin AB kurumlarıyla doğrudan temas kurarak Avrupa entegrasyon sürecine dair kapsamlı bir anlayış geliştirmelerine imkan tanıyor. Ziyaretler ayrıca bursiyerlerin akademik ve profesyonel gelişimlerine önemli bir katkı sağlıyor.