Evsahibi Üniversitelere Ziyaretler Gerçekleştirildi

Jean Monnet Burs Programı’nın yurtdışındaki görünürlüğünün arttırılması, çalışmalarına devam eden bursiyerlerle ve ev sahibi kuruluşlarla ortak bir platformda bir araya gelinmesi,  bursiyerlerin mevcut sorunlarını, ev sahibi kuruluşların ise programa ilişkin önerilerinin dinlenmesi amacıyla İngiltere’de bir dizi çalışma ziyareti gerçekleştirildi. Avrupa Birliği Bakanlığı ve Jean Monnet Burs Programı Teknik Destek Ekibi yetkililerinin katılımıyla London School of Economics and Political Science (LSE), Queen Mary – University of London (QMU), King’s College London (KCL) ve School of Oriental and African Studies (SOAS) üniversiteleriyle birebir toplantılar düzenlendi.

Toplantılar çerçevesinde, tüm katılımcılara Jean Monnet Burs Programı ve bursiyerlerin yerine getirmeleri gereken yükümlülüklerde ev sahibi kuruluşların rolü ile ilgili bilgi aktarıldı. Ziyaret edilen üniversitelerin yetkilileri, Jean Monnet bursiyerlerinin programlara gösterdikleri ilgiden memnun olduklarını ve bursiyerlerin genellikle ortalama başarının üzerinde olduklarını ilettiler.

Görüşmeler kapsamında mevcut programların başvuru tarihleri, okul ücretinin ödenmesi ve ödeme takviminde Jean Monnet Bursiyerlerine esneklik sağlanması, bursiyerlerin konaklama ihtiyaçları, bursiyerlerin göndermeleri gereken raporlar gibi konular da ele alındı. Programlarını tamamlayan bursiyerlerin işlemlerinin sonuçlandırılabilmesi için gerekli olan mezuniyet belgelerinin öğrencilere teslim tarihleri de görüşüldü.

Toplantılarda, okulların İngiltere ve Avrupa Birliği dışından gelen öğrencilere ayırdıkları kontenjanlar (overseas quotas) ile ilgili istatistikler paylaşıldı. Jean Monnet Burs Programı kapsamında bursiyerlerin seçebilecekleri çalışma alanlarının tamamına ilişkin yüksek lisans programları olduğu değerlendirildi.

İngiltere çalışma ziyareti kapsamındaki birebir görüşmeler, benzer ziyaretlerin önümüzdeki dönemde de gerçekleştirilmesi kararı ve tarafların karşılıklı işbirliğini geliştirmeye yönelik önerileri alınarak sona erdi.