Ebru Ekeman – 1999-2000 Akademik Yılı Jean Monnet Bursiyeri

Okul / Bölüm: KU Leuven Üniversitesi

Çalıştığı Kurum ve Görev: Dünya Sağlık Örgütü, Genel Direktör Yardımcısı Ofisinde Bölüm Başkanı

 

  • Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Bugüne gelene kadar kariyeriniz nasıl şekillendi?

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden 1997 yılında mezun olduktan sonra öncelikle İktisadi Kalkınma Vakfının (İKV) İstanbul ve Brüksel Ofislerinde görev yaptım. Jean Monnet Bursu ile tanışmama da İKV sebep oldu. Bu dönem Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin en hareketli olduğu dönemdi. Gümrük Birliğinin hemen akabinde AB üyeliği hazırlıklarının başladığı yıllar. O dönemde İKV, AB çalışmaları bakımından Türkiye’de bir ekoldü. Bu yüzden meslek hayatıma İKV’de başlamanın kariyerime katkısı büyüktür. Bu formasyonum nedeniyle olsa gerek 2001’de Dışişleri Bakanlığında diplomatlığa adım attığımda Avrupa Birliği Dairesinde göreve başladım. Genç bir diplomat olarak AB müzakerelerinde etkin rol alma fırsatına kavuştum. Bakanlıktaki on beş yıllık kariyerim beni Saraybosna, Roma ve Cenevre’de çeşitli görevlere taşıdı. Bilahare NATO ve Birleşmiş Milletlerde görev yaptım. Son on yıldır ise yine BM bünyesindeki Dünya Sağlık Örgütünün Cenevre’deki merkez ofisinde kamu sağlığı alanında çalışıyorum. Kısacası AB ile başlayan ve kademeli olarak diğer uluslararası örgütlere uzanan mesleki kariyerimde çok taraflı diplomasi üzerinde uzmanlaştım. Bu çerçevede siyasi, ekonomik, askeri, insani ve kalkınma alanlarında birçok uluslararası müzakerede görev aldım.

 

  • Jean Monnet Burs Programı ile gittiğiniz üniversite ve çalışma yaptığınız konu hakkında bilgi verir misiniz?

Jean Monnet Burs Programı kapsamında Belçika’daki KU Leuven Üniversitesinde Avrupa Çalışmaları alanında yüksek lisans yaptım. Bu ülkeyi ve programı seçmem pratik nedenlerden kaynaklandı. O dönemde İKV’de çalışıyordum. Bu sayede hem okuyup hem İKV Brüksel Ofisinde görev yapmaya devam edebilecektim. Bu tercihin çok faydasını gördüm. Bir yandan üniversitede teorisini öğrendiğimiz AB konularının pratikte nasıl işlediğine tanık olurken, diğer yandan AB konularındaki akademik bilgimin artması işimde daha verimli olmamı sağladı.  

 

  • Jean Monnet Burs Programı sayesinde tamamladığınız eğitimin Avrupa Birliği’ne bakışınıza etkileri nelerdir?

Jean Monnet Burs Programı’nın bana en büyük kazanımı Avrupa bütünleşmesini ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel açıdan derinlemesine anlamamı sağlamasıdır. Benim bursiyer olduğum dönemde AB pek revaçtaydı. Zamanla üyelik perspektifinin uzaklaşmasıyla birlikte bu şevk azaldı, AB karşıtlarının sayısı arttı, ilişkiler soğudu. Ben Jean Monnet bursiyerlerinin aldıkları bilgi ve kazanımlar sayesinde bu dengeyi değiştirebileceğini düşünüyorum. Jean Monnet Burs Programı sayesinde ülkemizde en azından tartışmalara ve analizlere bilgi, sağduyu ve aklıselim ekseninden yaklaşan aydın bir kitle var. 

 

  • Jean Monnet bursiyer adaylarına neler tavsiye etmek istersiniz?

Çalışırken okuma şansı edinen biri olarak varsa bu fırsatı tepmeyin derim. Örneğin ben Londra’da okumayı arzu ederken Belçika’da kendimi buldum ve hiç pişman olmadım. Bu tercih sayesinde AB’nin merkezini tanıdım ve yeni bir dil öğrendim.

Gideceğiniz programı iyi araştırın. Sadece akademik açıdan değil, çevrenizi geliştirme ve sosyal/kültürel açılardan da size neler kazandıracağını hesap edin. Hafta sonlarında, tatillerde mümkün olduğunca bulunduğunuz şehri, ülkeyi, bölgeyi gezmeye gayret edin. Muhtemelen hayatınızın ileri dönemlerinde işten güçten buna vaktiniz olmayacak.

Mümkünse yeni bir dil öğrenin. ‘Aman canım, İngilizce her yerde geçerli’ bahanesinin ardına saklanmayın.

Arkadaş edinin ve edindiğiniz arkadaşlarınızla bağınızı sürdürün. Yıllar içerisinde sizin ve arkadaşlarınızın nerelere geldiğini gördükçe Jean Monnet Bursiyeri olmaktan kaynaklanan gurur duygunuz daha da artacak.