Okul / Bölüm: KU Leuven Üniversitesi, Centre for Transition Economics (LICOS)

Çalıştığı Kurum ve Görev: Ticaret Bakanlığı, Gümrükler Genel Müdür Yardımcısı

 

  • Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Bugüne gelene kadar kariyeriniz nasıl şekillendi?

1975 yılında Ankara’da doğdum. 1992 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesini bitirdim. 1996 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum, aynı bölümde yüksek lisans çalışmasını tamamladım ve iki sene araştırma görevlisi olarak çalıştım. 1999 yılında o zamanki adıyla Gümrük Müsteşarlığında Gümrük Uzman Yardımcısı olarak mesleğe başladım, 2002 yılında yeterlik sınavını birincilikle tamamlayarak Gümrük Uzmanı unvanını aldım. 2008 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümünü tamamladım. 2011 yılında Gümrükler Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı görevine atandım. 2019 yılında Gümrükler Genel Müdür Yardımcısı olarak atandım ve halen aynı görevde bulunuyorum.

 

  • Jean Monnet Burs Programı ile gittiğiniz üniversite ve çalışma yaptığınız konu hakkında bilgi verir misiniz?

Jean Monnet Burs Programı ile 2005-2006 yılları arasında 9 ay süre ile Belçika’da bulunan KU Leuven Üniversitesi Ekonomi Fakültesi bünyesinde bulunan LICOS’da (Centre for Transition Economics) o dönem Ekonomi Fakültesi Dekanı da olan Prof. Dr. Jozef (Joep) Konings koordinasyonunda Gümrük Birliği alanında araştırma yürüttüm. Araştırmamda, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) ilişkileri bağlamında anti-damping uygulamalarını ele aldım. Araştırma sonucunda hazırladığım “Dünyada ve AB-Türkiye İlişkileri Çerçevesinde Anti-Damping Uygulamalarına Genel Bir Bakış” başlıklı makalem, LICOS Discussion Paper (No. 174/2006) olarak yayımlandı.

 

  • Jean Monnet Burs Programı sayesinde tamamladığınız eğitimin Avrupa Birliği’ne bakışınıza etkileri nelerdir?

Jean Monnet Burs Programı ile dünyada ve Avrupa’da yükseköğretim alanında ön sıralarda yer alan KU Leuven Üniversitesinde konusunda en iyiler arasında sayılan akademisyenler ile birlikte çalışma fırsatı yakaladım. Gerek araştırma projesi süresince gerekse de aldığım dersler ile, AB’nin kuruluş temellerinin atılmasından bugüne gelene kadarki süreçte ekonomik ve ticari gelişmeler hakkında derinlemesine bilgi sahibi oldum, AB kurumları ve görevleri ile ilgili bilgilerimi artırma fırsatı yakaladım. Ayrıca, AB’nin birçok kurumuna ev sahipliği yapan Brüksel’e yakın bir konumda olmam, bu kurumların düzenlediği tanıtım etkinlikleri sayesinde AB kurumlarını daha yakından tanımama imkân sağladı.

 

  • Jean Monnet bursiyer adaylarına neler tavsiye etmek istersiniz?

Jean Monnet Burs Programı kapsamında 9 ay süre ile araştırma yürüttüğüm üniversitenin, ekonomi alanında sayılı üniversiteler arasında yer almasının benim için bir şans ve eşsiz bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle, bursiyer adaylarına, öncelikle eğitim görecekleri üniversite tercihinin çok önemli olduğunu hatırlatmak isterim. Ayrıca, eğitim dönemi süresince, eğitim faaliyetlerini ön planda tutmakla birlikte, sosyal etkinlikleri de ihmal etmemelerini, fırsat buldukça kampüs dışına da çıkıp, yaşadıkları çevreyi, insanları, doğayı tanımaya da vakit ayırmalarını öneririm.