2022 – 2023 Akademik Yılı Bursiyerleri Burs Öncesi Bilgilendirme Toplantılarında Buluştu

2022 – 2023 Akademik Yılında Jean Monnet Bursu’nu almaya hak kazanan bursiyerler yazılı sınav sonuçlarının 6 Haziran 2022 tarihinde açıklanması ile belirlendi. Program kapsamında yaklaşık 160 bursiyere 6 milyon avro bütçe ile Avrupa’nın en saygın eğitim kurumlarında yüksek lisans ve araştırma yapma olanağı sağlanacak.

Burs sürecinin ve bursiyerlerin yükümlülüklerinin açıklanması için düzenlenen Burs Öncesi Bilgilendirme Toplantıları 13 Haziran 2022 tarihinde Ankara’da ve 15 Haziran 2022 tarihinde İstanbul’da düzenlendi.

Ankara gerçekleşen Burs Öncesi Bilgilendirme Toplantısı’na Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı katılım sağlayarak açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Jean Monnet Burs Programı’na ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Uzun ve zorlu bir değerlendirme süreci sonunda Jean Monnet Bursunu almaya hak kazanarak diğer Avrupa ülkelerinde yüksek lisans ve araştırma programlarına katılma olanağı kazanan tüm bursiyerlerimizi gönülden kutladığını, bursiyerlerin yapacakları akademik çalışmalar ile AB sürecimize katkıda bulunmanın yanı sıra, ülkemizin Avrokrat insan gücü olarak Avrupa’nın geleceğinin şekillenmesine de katkıda bulunacaklarını” ifade etti.

Ankara’daki etkinliğe Programın yürütücü kurumlarından olan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonundan Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölümü Başkanı Sayın Angel Gutierrez Hidalgo de Quintana ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkan Vekili Sayın Barbaros Murat Köse de katılım sağladı.

15 Haziran 2022 tarihinde İstanbul’da düzenlenen toplantıda Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı Proje Uygulama Daire Başkanı Sayın Hakan Atik’in konuşmasının ardından Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı çevrim içi katılarak Jean Monnet Bursiyerlerine hitap etti.

Toplantılarda; program onay süreci, sözleşme ve izleme süreçleri hakkında ayrıntılı bilgilendirme Avrupa Birliği Başkanlığı ve Merkezi Finans ve İhale Birimi uzmanları tarafından yapıldı ve bursiyerlerden gelen sorular yanıtlandı.

Jean Monnet mezun bursiyerlerinin, eğitimlerini tamamladıkları ülkelerde; eğitim, sosyal hayat, konaklama ve ulaşım gibi çeşitli konularda edindikleri tecrübe ve önerilerini yeni bursiyerler ile paylaştığı deneyim paylaşım panelinin ardından program sona erdi.